Přeskočit na obsah
Rodina modelů MINI je elektrická, digitální a osobitá.

Nové čistě elektrické MINI Cooper je pátou generací 3dveřového modelu, který navazuje na tradici značky, vyznačuje se osobitým designem MINI a je symbolem potěšení z jízdy ve městě. Nové MINI Countryman narostlo do vnějších rozměrů a svým cestujícím nabízí ještě více prostoru, komfortu a bezpečnosti, a to zásluhou pohonu všech kol i mimo zpevněné cesty. Nové MINI Cooper i nové MINI Countryman jsou čistě elektrické automobily s lokálně bezemisním provozem, podtrhující výjimečné postavení, které značka MINI ve svém segmentu zaujímá díky kombinaci osobitého designu, vyspělé technologie pohonu a doslova pohlcujícího digitálního zážitku.

Obsah:

  1. Nové modely MINI interpretují designové prvky s působivou čistotou.
  2. MINI 3dveřové – Čistě elektrický MINI Cooper: nový originál.
  3. Nové MINI Countryman: plně elektrické a dobrodružné.
  4. Fotogalerie

Elektrifikovaný pocit z jízdy jako v motokáře a strhující uživatelský zážitek posouvají DNA MINI na zcela novou úroveň. Nové modely MINI se vyznačují moderním a puristickým designem, který se zaměřuje na podstatu. Charakteristické rysy značky jsou přirozeně zakořeněné i v páté generaci 3dveřového MINI Cooper, které je čistě elektrické a důsledně zaměřené na potěšení z jízdy ve městě. Nový čistě elektrický model MINI Countryman povyrostl a ještě více dává na odiv skutečnost, že se hodí i na výlety za hranice města. Kromě toho bude mít v dubnu 2024 premiéru crossover MINI Aceman, spadající do segmentu prémiových malých vozů.

Nové modely MINI interpretují designové prvky s působivou čistotou.

Nová rodina MINI přenáší potěšení z jízdy, uživatelskou zkušenost a odpovědný přístup značky do nové éry. Jde o komplexní proměnu, která se odráží v novém designovém stylu, pojmenovaném jako „Charismatická jednoduchost“. Toto pojetí obzvláště autentickým způsobem spojuje tradiční hodnoty MINI s progresivními inovacemi a zjednodušuje design na samotnou podstatu.

Krátké převisy, krátká kapota, dlouhý rozvor a velká kola – to jsou typické MINI proporce, které přejímají i modely nové generace. Všechny jsou okamžitě rozpoznatelné jako MINI také díky vizuálnímu rozdělení na tři části: tělo karoserie, prosklení a kontrastní střechu. Povrchy čistě elektrických modelů MINI Cooper a MINI Countryman vypadají díky promyšlenému začlenění všech detailů mimořádně poutavě. Zapuštěné kliky dveří, absence lemů blatníků a bočních ozdob podtrhují čistý a moderní celkový dojem. Zvýrazněné rozšířené boky dodávají novým modelům MINI jednoznačně sportovní vzhled.

Charakter vozu, z nějž je jasně patrná agilita a kompaktnost, u všech nových modelů umocňují nové prvky denního svícení LED předních světlometů a LED zadních světel se třemi možnými nastaveními. Každý z těchto individuálních světelných znaků podtrhuje různé aspekty designu karoserie a působí na okolí prostřednictvím speciální uvítací a rozlučkové světelné animace.

NOVÉ MINI 3DVEŘOVÉ

Čistě elektrický MINI Cooper: nový originál.

Třídveřové MINI Cooper, které vstupuje do své páté generace, je zásadním modelem značky. S čistě elektrickým pohonem je nové MINI k dispozici ve variantách Cooper E a Cooper SE, lišících se jak výkonem, tak dojezdem. V rámci nové rodiny vozů MINI se jméno „Cooper“ používá pro označení celé modelové řady tvořené 3- a 5dveřovými verzemi, které doplňuje otevřená verze Cabrio. Již se nepoužívá pro přesnou specifikaci použitého motoru. Klasické kulaté světlomety a nápadná osmiúhelníková maska chladiče jsou dominantními prvky, které přední části propůjčují charakteristickou tvář MINI.

Výrazně strukturovaná kapota vytváří velmi zajímavé pojetí její plochy. Černé prahy opticky snižují světlou výšku čistě elektrického MINI Cooper. Čtyři různá provedení, jmenovitě Essential, Classic, Favoured a JCW, se vzájemně liší svým pojetím a každé z nich dodává novému MINI osobitý charakter.

Elektromotor modelu MINI Cooper E dosahuje výkonu 135 kW/184 k a generuje točivý moment 290 Nm. Vůz s ním z klidu na 100 km/h zrychlí za 7,3 s. MINI Cooper SE s výkonem 160 kW/218 k zvládne sprint z 0 na 100 km/h za 6,7 s a jeho maximální točivý moment činí 330 Nm. Dojezd stanovený v testovacím cyklu WLTP činí 305 km pro MINI Cooper E a 402 km pro MINI Cooper SE.*

Interiér: minimalistický, digitální, strhující a vřelý.

V interiéru se minimalistický design přídě přesouvá také do interiéru, kde svým pojetím jednoznačně navazuje na jednoduchou eleganci klasického Mini. Nízká a jednolitá palubní deska je doplněna multifunkčním volantem, který je charakteristický pro typický MINI pocit z jízdy jako v motokáře. Centrální OLED displej, který je MINI Interaktivní jednotkou, nastavuje svým vysokým rozlišením nové standardy. Současně je umístěn tak, že je jeho kruhový tvar s průměrem 240 mm dále zvýrazněn.

Nového digitálního asistenta MINI lze aktivovat slovy „Hej MINI“. Možnost ovládat řadu funkcí hlasem zvyšuje komfort a usnadňuje řízení. Nově navržený zmenšený panel s pěti přepínači je určený pro obsluhu všech funkcí souvisejících s jízdou a je pro řidiče ideálně umístěn pod kruhovým přístrojem. Klasická řadicí páka nebo volič převodovky byly odstraněny, takže mezi předními sedadly vznikl další odkládací prostor. V bezdrátovém nabíjecím doku, jenž je umístěn v tomto úložném prostoru, lze nabíjet mobilní zařízení a mít k nim kdykoli pohodlný přístup.

Nový zážitek z interiéru vytvářejí především jeho textilní povrchy. K vytvoření snadno udržovatelné a univerzální struktury dvoubarevné textilie se používá speciálně vyvinutý proces pletení. Na přání je k dispozici až sedm režimů MINI Experience, které oživí palubní desku. Speciální světelné projekce rozšiřují barvy na kulatém přístroji na celou plochu palubní desky, a tím dodávají interiéru zcela novou atmosféru a vytvářejí nový druh uživatelských zážitků. Nové možnosti přizpůsobení vnitřního prostoru dodávají interiéru nového MINI Cooper více osobitosti.

Všechny výbavy čistě elektrického MINI Cooper se vyznačují sedadly z vysoce kvalitní umělé kůže Vescin, zatímco všechny textilie a příze pro sedadla, pletené povrchy, strop a podlahu jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů

Nové MINI Countryman

Plně elektrické a dobrodružné.

Vyšší, delší, ale hlavně stále MINI – nové MINI Countryman oproti svému předchůdci výrazně narostlo, konkrétně o šest centimetrů do výšky a třináct centimetrů do délky, a nabízí tak ještě více prostoru a komfortu. Zvýrazněné blatníky a čistý moderní design umocňují estetickou přitažlivost tohoto robustního a dobrodružného crossoveru MINI. Elegantní design C-sloupku se liší podle výbavy vozu a vychází z jedné ze čtyř nabízených barev střechy. Zadní část vozu lemují svisle orientovaná matrixová světla. Pod nápisem pojmenování modelu je umístěna po celé šířce vozu horizontální lišta, černá spodní část zadního nárazníku navazující na podobné prvky na prazích a vpředu zdůrazňuje robustnost nového MINI Countryman.

Elektromotor o výkonu 150 kW/204 k v MINI Countryman E generuje točivý moment 250 Nm a zrychluje z klidu na 100 km/h za 8,6 sekundy. Elektromotory MINI Countryman SE ALL4 s celkovým výkonem 230 kW/313 k vytvářejí kombinovaný točivý moment 494 Nm a zrychlují z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy. Dojezd stanovený podle testovacího cyklu WLTP činí 462 kilometrů pro MINI Countryman E a 433 kilometrů pro MINI Countryman SE ALL4.*

Spotřeba a emise (údaje jsou předběžné):

MINI Cooper SE (kombinovaná spotřeba elektřiny: 15,03–14,09 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km).

Interiér: individuální, multifunkční a plný maximálního komfortu.

Díky vysoké míře přizpůsobivosti je nové univerzální MINI Countryman v interiéru největším a nejprostornějším modelem MINI všech dob. Přehledně navržená palubní deska a výplně dveří jsou pokryty tkanými textilními povrchy. Jejich design je sladěn s osmi různými režimy MINI Experience, které maximalizují možnosti individualizace interiéru pomocí světelných projekcí, přizpůsobitelného uživatelského rozhraní a nových zvuků motoru.

MINI Operační systém 9, který se více zaměřuje na dotykové a hlasové ovládání, spolu s centrálním OLED displejem o průměru 240 milimetrů a mnoha novými digitálními doplňkovými funkcemi v rámci paketu MINI Connected znatelně zvyšuje úroveň charakteristického potěšení z jízdy. To se projevuje i na nově navrženém multifunkčním volantu s dvouramenným designem a volitelným textilním páskem místo klasického spodního ramene. Oproti MINI Cooper jsou výdechy vzduchu na palubní desce uspořádány vertikálně a spolu s vysokou palubní deskou zvýrazňují charakter nového MINI Countryman.

Stejně jako v exteriéru, i v interiéru jsou kliky dveří zapuštěny v jedné rovině s okolním povrchem. V kombinaci s tónovanou panoramatickou prosklenou střechou a zjednodušeným designem předních a zadních sedadel působí atmosféra v novém MINI Countryman mimořádně vzdušně a prostorně. Větší karoserie poskytuje dodatečný prostor pro hlavu a nohy a rozšiřuje tak prostorové možnosti tohoto kompaktního prémiového crossoveru. Čtyři dostupná provedení – Essential, Classic, Favoured a JCW – přinášejí různá pojetí designu, zaměření a výbavy, takže novému MINI Countryman dodávají osobitý charakter.*

Spotřeba a emise (údaje jsou předběžné):

MINI Countryman SE ALL4 (kombinovaná spotřeba elektřiny: 18,5–17,0 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km).

FOTOGALERIE

MINI Countryman SE ALL4

MINI Cooper SE